Ziua Naţionalǎ a României-prilej de a ne arǎta mândria cǎ suntem români!

Ziua Naţionalǎ a României a fost sǎrbǎtoritǎ prin diverse activitǎti didactice.

Inainte de inceperea cursurilor, elevii claselor gimnaziale au intonat IMNUL TARII in curtea şcolii iar apoi, cu mic cu mare, au incins Hora Unirii, pe pieptul si in mâinile lor fluturand  tricolorul. A fost incǎ un prilej de a inlocui bluza albǎ cu ia româneascǎ, alt simbol al românului pe care l-au purtat  elevi si cadre didactice.

 

Fiecare clasǎ a a desfǎsurat activitǎţi in care au modelat insemne ale ROMANIEI.

                

 

Activitate interdisciplinarǎ, presǎratǎ cu povestiri despre ţara noastrǎ, vizionare de filmulete care prezintǎ frumuseţile acestui loc minunat si bucuria noastrǎ manifestatǎ prin expoziţie cu lucrǎri, dar şi dansuri şi cǎntece populare.

 Clasa a III-a B, profesor inv. primar Pavel Adriana

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*