Thanksgiving Day (Ziua Recunoştinţei)

Thanksgiving Day (Ziua Recunoştinţei) este o sărbătoare anuală, celebrată în cea mai mare parte a Americii de Nord (Statele Unite şi Canada).

Această sărbătoare a fost preluată de la primii colonişti sosiţi în “Lumea Nouă”, care au sărbătorit în 1621, în colonia Plymouth din Massachusetts, recolta miraculoasă obţinută în condiţii climatice foarte aspre.

Indienii Wampanoag i-au ajutat pe aceşti colonişti să cultive pământul şi să pescuiască, salvându-i de la înfometare.

Marcarea , prin evenimente specifice, a sărbătorilor lumii anglo-saxone a devenit pentru catedra de limbi moderne a şcolii noastre o tradiţie.

Cu ocazia sărbătorii  Thanksgiving Day (Ziua Recunoştinţei) doamna profesor de limbă engleză Răduică  Maria-Cristiana împreună cu elevii clasei a VII-C , având ca invitaţi speciali elevii clasei a IV a C,a realizat o lecţie tematic-demonstrativă cu pronunţat caracter interactiv .

Evenimentul s-a bucurat  de  larga participare a cadrelor didactice ale şcolii şi a conducerii acesteia.

Acest eveniment a fost pentru  elevi un prilej minunat de a redescoperi munca în echipă, plăcerea bricolajului,

învăţarea de expresii în limba engleză legate de tema propusă, realizarea de panouri şi dezvoltarea creativităţii.

Prin toate aceste activităţi s-a urmărit  cunoaşterea şi acceptarea diversităţii  culturale precum şi regăsirea valorilor umane  universal valabile .

Profesor de limba engleză, Răduică  Maria-Cristiana