FRANKENSTEIN IN VIZITA LA ȘCOALA “GEORGE EMIL PALADE”

Elevii de la ciclul primar și gimnazial au participat la un spectacol interactiv în limba engleză “Frankenstein Files” în data de 7 noiembrie 2018.  Școala “George Emil Palade” a avut astfel ocazia de a găzdui pentru a doua oara, trupa internațională de teatru „Interacting” din Marea Britanie. Aceasta trupa este formata din actori britanici, iar de aceasta dată, Daniel Cunningham si Cailum Carragher ne-au încântat prin profesionalismul lor și talentul deosebit. Actorii au antrenat atmosfera comunicând direct cu micii spectatori exclusiv in limba engleză, invitându-i pe scenă, prin îndemnuri la aplauze, întrebări,  umor, situații comice și muzică în fiecare scenă din povestea originală a doctorului Frankenstein. Spectatorii noștri au răspuns invitației de a fi participanți activi la propria formare si au simțit din plin, unii pentru prima dată, emoțiile contactului verbal cu vorbitori nativi ai limbii engleze, bucurându-se de un spectacol cu o adevărată valoare educativă, în mod special pentru dezvoltarea competențelor lor de limba engleză. Elevii noștri au fost lăudați atât de actori, cât și de managerul companiei, Ed Cousins, pentru spontaneitatea, originalitatea, entuziasmul de care au dat dovadă și abilitățile de comunicare in limba engleza. Mulțumim cadrelor didactice implicate și părinților care ne-au sprijinit in acest demers educativ!

Prof. Laura Popența

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*