Căsuța de lectură

În acest an școlar vă invităm să participați la  proiectul nostru  Căsuța de lectură,  în care vedeta este  CARTEA.

Căsuța de lectură  își propune să încurajeze pasiunea pentru cărți, să atragă câți mai mulți copii spre lectură și să creeze experiențe frumoase prin circulația acestora în comunitate.

Amplasarea căsuței în curtea școlii, la intrarea elevilor, asigură accesul liber  și necondiționat într-o lume în care totul este posibil.

Puteți  răsfoi o carte, o puteți împrumuta sau chiar păstra, înlocuind-o însă cu alta. Găsiți cărți pentru toate gusturile și preferințele… de povești, romane, enciclopedii, istorice, etc.

În fiecare lună cărțile vor fi reînnoite  prin bunăvoința donatorilor și a cititorilor. Cei care doresc să doneze să ia legătura cu bibliotecarul școli. Cu siguranță cărțile donate vor aduce bucurie celor care nu își permit să-și cumpere.

De asemenea vom organiza activități de popularizare a lecturii, a cărților pentru copii și nu numai.

Ne dorim să atragem câți mai mulți cititori! Elevii școlii își pot petrece astfel timpul în mod plăcut și util, răsfoind o carte până la venirea părințiilor.

Lectură  plăcută!