Vizitǎ la biblioteca şcolii – clasa I B

Vizita la biblioteca scolii

Zi de vineri. Ultima zi de scoala din saptamana. Nimic nu prevestea ce avea sa se intample. Doamna invatatoare Dragomir Cristina anuntase de cateva zile o surpriza…

Dupa ce am vizionat povestea “PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR”, doamna invatatoare a anuntat marea surpriza: urma sa mergem la biblioteca scolii.

Foarte emotionati dar entuziasmati, am mers cu incredere spre biblioteca. In prag ne-a intampinat calduros doamna bibliotecara Nastase Clementina.  Zambitoare, aceasta ne-a poftit pe taramul magic al spatiului bibliotecii scolare. Miros de carte, rafturi pline de diverse forme si culori ale cartilor, o lume vrajita…

Cu blandete in glas, doamna bibliotecara ne-a explicat cele cateva reguli pe care sa le urmam la orice vizita, ne-a prezentat tipurile de carti pe care le putem gasi aici, ne-a facut recomandari despre modul in care se pastreaza cartile imprumutate.

Deveneam din ce in ce mai curiosi si de aceea doamna bibliotecara ne-a intocmit fiecaruia prima fisa de imprumut.

Fiecare copil a imprumutat cate o carte. Entuziasmul a atins limitele maxime: un copilas chiar a exclamat ca i s-a implinit un vis- acela de a deveni un CITITOR…

Elevii clase I B

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*