Proiect Educational ” Aproape de Caragiale”

APROAPE DE CARAGIALE

 

Colaborarea Școlii Gimnaziale „George Emil Palade” cu Casa de Cultură „I. L. Caragiale” a municipiului Ploiești a făcut posibilă derularea Proiectului Educațional Aproape de Caragiale – 2018.

Activitățile vizând viața și activitatea marelui dramaturg s-au desfășurat la cls. a VII-a C și la cls. a VI-a A. Elevii au răspuns cu multă plăcere provocării lansate, pregătindu-și cu multă conștiinciozitatea momentele concretizate în jocuri de rol, mici secvențe dramatizate și diferite proiecte personale sau colective. Orele care au acoperit perioada desfășurării acestor activități au fost învăluite într-o aură de emoție artistică și profund respect dedicate marelui scriitor. Astfel, copiii au avut posibilitatea de a retrăi un moment de istorie literară românească.

Coordonatori, Prof. Mihaela Tudor și Prof. Nicola Stanciu – Mazilu

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*