Premiul I – Concursul „Made for Europe”

SMART MATHEMATICS TEACHER

Prof. LauraPopența

Școala Gimnazială „George Emil Palade” Ploiești

                În perioada 1.09.2018-31.12.2020, Școala Gimnazială „George Emil Palade” este parteneră în proiectul european SMART MATHEMATICS TEACHER, număr de referință 2018-1-LT01-KA201-046956, proiect de parteneriat strategic în educație școlară în cadrul Programului Erasmus +.Proiectul se axează pe dezvoltarea abilităților și a culturii digitale ale profesorilor de matematică pentru a spori implicarea elevilor și creșterea rezultatelor școlare. Astfel proiectul se adresează către două grupuri țintă: profesorii de matematică/științe și elevii cu vârste cuprinse între 10 – 13 ani, respectiv clasele a V-a și a VI-a. Faptul că elevii vor utiliza la clasă instrumente digitale de învățare și aplicații mobile va conduce la reconsiderarea matematicii de către elevi ca disciplina utilă, interesantă și atractivă.

            Parteneri:

•          KaunasRegionEducation Centre, Lituania (coordonator)

•          KaunasRegionAkademijaUgnesKarvelisGymnasium, Lituania

•          European Innovation Centre, Lituania

•          DanmarComputers LLC, Polonia

•          Tukums 2nd ElementarySchool, Letonia

•          EurotrainingEducationalOrganization, Grecia

In perioada iunie-iulie 2020,proiectul a fost promovat și la activitățile din cadrul proiectului eTwinning „Made for Europe in Prahova”, implementat în Romania de Inspectoratul Școlar Județean Prahova. Școala noastră a fost reprezentată cu succes de elevul BĂLĂȘEA CĂTĂLIN, clasa a VII-a D, coordonat de profesor matematica DUMITRESCU GABRIELA. Elevul a obținut premiul I la secțiunea gimnaziu cu prezentarea unui clip video despre proiectul nostru și mai ales despre produsul intelectual MATE App – o aplicație mobilă cu un set de 65 de exerciții realizată de profesorii din parteneriat și o colecție digitală de aplicații mobile existente  în vederea creșterii performanțelor matematice ale elevilor. Mult succes în continuare!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*