Dezbatere – ”Educația ne unește”

Concluziile dezbaterii

Dezbaterea din această seară a fost dedicată opiniilor cadrelor didactice, personalului didactic auxiliar și nedidactic. Dezbaterea a fost tratată cu interes de către participanții care au luat cuvântul în număr mare. Cele mai multe puncte de vedere vor fi detaliate în raportul sintetic al Școlii Gimnaziale ”G. E. Palade”.

Au fost dezbateri intense în legătură cu continuitatea și obligativitatea ciclurilor școlare, finanțarea diverselor activități și a cursurilor de formare continuă, în legătură  cu rolul liderului educațional, înlocuirea  dirigintelui cu un consilier.

De asemenea, participanții au remarcat o insuficientă lămurire a unor termeni din textul  propus dezbaterii.

S-au urmărit temele propuse și libera exprimare a altor opinii care să aducă un plus actului educațional.

Mai multe idei desprinse din dezbatere le găsiți în următorul document.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*