Proiectul – concurs ,,Legenda între adevǎr si ficţiune”

,,Legenda între adevar si ficţiune” este un proiect –  concurs aflat la a treia editie și  avizat de MEN, înscris în CAERI 2017 cu nr. 26404/16.02.2017, poziția 784, Anexa A.

Scopul proiectului a fost acela  de a  cultiva  şi valorifica potenţialul creator şi a sensibilităţii artistice a elevilor din învăţământul primar. Acesta a fost organizat de doamnele prof. înv. primar Gheorghe Diana şi Pavel Adriana și a avut trei etape:

• ,, Legende despre localitatea natală”
  • Simpozion – ,,Dinamica procesului de învățământ” cu participare internationala
  • ,,Legende despre plante şi anotimpuri ”

Elevii, sub îndrumarea cadrelor didactice şi a părinţilor au cules legende despre anotimpuri, plante şi localitatea natală,  realizând creaţii literare proprii, compoziţii plastice şi artistice pe baza temei date.

În ultima etapă am avut o participare însemnată de elevi și cadre didactice  (aprox. 500 de  elevi) din întreaga țară. Premiile la nivelul școlii noastre au fost:

Clasa Pregatitoare B: coordonator: prof. înv. primar  Babaiana Vasilica

Premiul I:   Csiszer Bianca

Mentiune: Marten Gabriel

Clasa a II-a C: coordonator: prof. înv. primar  Gheorghe Diana

Premiul I:  Dumitru Antonia,  Strîmbeanu Claudiu-Ionut, Tudor Teodora,  Adam Szollosi Eva

Premiul al II-lea:  Dinu Ștefania, Ivan Cristiana, Tudoroiu Raul

Premiul al III-lea: Cozmiuc Maria, Radu Mara

Mentiune:  Tudor Robin

Clasa a III-a B: coordonator: prof. înv. primar  Pavel Adriana

Premiul I:  Ceapă Sara, Trandafir Camelia

Premiul al II-lea: Ariciu Andreea, Covalciuc Irina, Fieraru Rianna, Dragu Maria