![header2](https://scoala-palade-ploiesti.ro/wp-content/uploads/2017/11/header2-678x250.jpg)
8 Martie, Ziua Femeii am sarbatorit-o (clasa I A, coordonati de d-na prof. inv. primar Gheorghe Diana) alaturi de prietenii nostri, Licuricii ( Scoala Gimnaziala nr 29 Galati, prof. inv. primar Buduleanu Alina) si Creionasele magice (Liceul Tehnologic Carol I , comuna Valea Doftanei, prof. inv. primar Grecu Ana Clara). Mamele sunt speciale și le-am pregătit cu drag cadouri speciale, dar ne-am gandit să vorbim si despre femei celebre din știință.Astfel că, activitatea a constat īn:
![��](https://ecp.yusercontent.com/mail?url=https%3A%2F%2Fstatic.xx.fbcdn.net%2Fimages%2Femoji.php%2Fv9%2Ft40%2F1%2F16%2F1f4a5.png&t=1649269345&ymreqid=040e5fd1-8977-61aa-1c22-d90037016800&sig=FkW5OnxKAUKHlmYQ25XF_A--~D)
puzzle – femeie româncä, chimistă care a descoperit procedeul de declanșare artificială a ploii, Ștefania Mărăcineanu
![��](https://ecp.yusercontent.com/mail?url=https%3A%2F%2Fstatic.xx.fbcdn.net%2Fimages%2Femoji.php%2Fv9%2Ft40%2F1%2F16%2F1f4a5.png&t=1649269345&ymreqid=040e5fd1-8977-61aa-1c22-d90037016800&sig=FkW5OnxKAUKHlmYQ25XF_A--~D)
predicții: Ce credeți că reprezintă imaginea?
![��](https://ecp.yusercontent.com/mail?url=https%3A%2F%2Fstatic.xx.fbcdn.net%2Fimages%2Femoji.php%2Fv9%2Ft40%2F1%2F16%2F1f4a5.png&t=1649269345&ymreqid=040e5fd1-8977-61aa-1c22-d90037016800&sig=FkW5OnxKAUKHlmYQ25XF_A--~D)
prezentarea unui material twinkl despre inginere celebre
![��](https://ecp.yusercontent.com/mail?url=https%3A%2F%2Fstatic.xx.fbcdn.net%2Fimages%2Femoji.php%2Fv9%2Ft40%2F1%2F16%2F1f4a5.png&t=1649269345&ymreqid=040e5fd1-8977-61aa-1c22-d90037016800&sig=FkW5OnxKAUKHlmYQ25XF_A--~D)
experiment: ploaia artificialäO zi a Femeii altfel, cu noi informații si prieteni vechi și dragi!
![](https://scoala-palade-ploiesti.ro/wp-content/uploads/2022/04/8-martie-1024x1024.jpg)
![](https://scoala-palade-ploiesti.ro/wp-content/uploads/2022/04/8-martie-2-1024x1024.jpg)
Leave a Reply